Városlista
2025. január 14, kedd - Bódog

Hírek

2019. Szeptember 28. 18:08, szombat | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Valószínűtlenül nagy bolygót fedeztek fel egy kis csillag körül

Valószínűtlenül nagy bolygót fedeztek fel egy kis csillag körül

Csillagához képest szokatlanul nagy méretű bolygót fedezett fel egy nemzetközi csillagászcsoport, akik szerint a jelenlegi tudományos elméletek alapján a bolygó \"nem is létezhetne\".

A Földtől mintegy 30 fényévnyire lévő csillag egy vörös törpe - írták a tudósok a Science tudományos lap aktuális számában.

"Izgalmas, mert sokáig nem tudtuk, hogy a Jupiterhez és a Szaturnuszhoz hasonló óriásbolygók kialakulhatnak-e ilyen kis csillagok körül. Az volt a vélekedés, hogy ilyen bolygók nem léteznek, de biztosak nem lehettünk benne, mert a kis csillagok igen halványak, ezért nehezen kutathatók, noha sokkal gyakoribbak, mint az olyan nagyok, mint a Nap" - idézte a BBC hírportálja Peter Wheatley-t, a Warwicki Egyetem tudósát, aki nem vett részt a kutatásban.

A kutatócsoport spanyolországi és amerikai űrtávcsövek adatait elemezte a csillag nehézségi gyorsulásait követve, melyeket a körülötte keringő bolygók okozhattak.

A vörös törpe nagyobb tömegű, mint a körülötte keringő, GJ 3512b jelű bolygó, ám a tömegük különbsége sokkal kisebb, mint a Napé és a Jupiteré.

A távoli csillag tömege legfeljebb 270-szer nagyobb a bolygójáénál, a Nap viszont mintegy 1050-szer akkora, mint a Jupiter.

"Az ilyen kicsi csillagok körül csak nagyjából akkora bolygók jöhetnek létre, mint a Föld vagy a valamivel nagyobb, úgynevezett szuperföldek" - magyarázta Christoph Mordasini, a Berni Egyetem csillagásza.

Az elméletet alátámasztja a Trappist-1 nevű csillag, mely 39 fényévnyire van a Földtől és hét, nagyjából Föld-méretű bolygó kering körülötte.

A GJ 3512b azonban óriásbolygó, fele akkora, mint a Jupiter, tehát legalább egy nagyságrenddel nagyobb, mint amekkora létrejöhetne egy ilyen kis csillag körül - mondta Mordashini.

A felfedezés kétségbe vonja a bolygók kialakulásának általános elméletét.

"Úgy véljük, az óriásbolygóknak kezdetben jeges magjuk van, a fiatal csillagtól távol, az őt körülvevő, gázokból, porból vagy plazmából álló, úgynevezett akkréciós korongjában keringenek, majd a gázokat magukhoz vonzva gyorsan nőnek nagyra. A tanulmány szerzői úgy érvelnek, hogy egy kis csillag körül nincs ehhez elegendő anyag, hanem valószínűbb, hogy a nagy bolygó akkor alakult ki hirtelen, amikor a korong egy része összeomlott" - mondta Wheatley.

A tudósok szerint az összeomlás akkor történhet, amikor a korong a csillag tömegének több mint tized része, ilyenkor ugyanis a csillag gravitációja nem elegendő, hogy egyben tartsa a korongot.

Címkék: űr, bolygó, csillag

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 14. 07:23, kedd | Külföld

Ukrán különleges erők: újabb észak-koreai katonákat likvidáltak Kurszk megyében

Az ukrán fegyveres erők különleges műveleti erőinek (SZSZO) katonái visszaverték az észak-koreai csapatok támadását az oroszországi kurszki régióban, és megölték 17 katonájukat - közölte hétfőn az SZSZO sajtószolgálata.

2025. Január 14. 07:21, kedd | Külföld

Orosz védelmi tárca: Kijev dróntámadást kísérelt meg a Török Áramlat ellen

Dróntámadást kísérelt meg Ukrajna a Török Áramlat gázvezeték egyik kompresszorállomása ellen Anapa közelében, hogy megszakítsa az Európába irányuló gázszállítást - közölte a hétfőn az orosz védelmi minisztérium.

2025. Január 14. 07:07, kedd | Külföld

Olimpia 2036 - India több városban rendezné a 2036-os nyári olimpiát

Több városban bonyolítaná le a 2036-os nyári olimpiát India, amennyiben elnyerné a rendezés jogát.

2025. Január 13. 07:46, hétfő | Külföld

Tovább pusztít a tűzvész Kaliforniában

Kaliforniában a Nemzeti Gárda további ezer tagját vezényelték a tűzvész elleni védekezésre - közölte Gavin Newsom kormányzó vasárnap.